Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2024

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

PROSTAT KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Prostat kanseri erken evrede, yani kanserin prostat dışına çıkmadığı erken başlangıç döneminde ağrı, işeme zorluğu, idrardan kan gelmesi gibi hiçbir belirti göstermeyebilir. İşeme şikayetlerinin derecesiyle de erken başlamış bir prostat kanseri arasında doğrudan bir ilgi yoktur. Yani idrar şikayetleri çok yüksek ya da çok düşük veya hiç yoksa bu kişide bir prostat kanseri var ya da yok demek mümkün değildir. İşeme şikayetleri kansersiz prostat büyümesine, kanserle birlikte büyümüş bir prostat hastalığına, mesanenin çıkışının daralmasına, mesanenin anormal kasılmasına ya da yeterli kasılma gücünün azalmasına bağlı gelişebilir.

En evredeki en önemli ipuçları yıllık kontrollerde ya da ”check-up”larda bakılan PSA değerinin yüksek çıkması ve/veya parmakla makattan prostat muayenesinde prostatta bir sertlik hissedilmesidir. Dünyada prostat kanseri de dahil her türlü kanserde çok erken safhada kanseri ortaya koyacak herhangi bir radyolojik tetkik ya da tahlil yöntemi henüz yoktur. Eğer PSA değeri şüphe arz edecek bir rakamsa ve/veya prostatta parmakla muayenede bir sertlik varsa buradan yola çıkılarak biyopsi yapılıp sonuca varılabilir. Unutulmamalıdır ki erken evre, prostat kanserlerin ameliyatta en çok yararlanabilecekleri safhadır.

Genel olarak prostat kanseri prostat dışına çıkıp başka organlara, özellikle kemiklere yayılmadan kansere özgü bir belirti vermez. Kemiklere ya da başka organlara yayılma safhasına gelince de radikal bir tedavi şansı kalmamış demektir. Kemiklere yayılmış bir prostat kanserinde yaygın kemik ve vücut ağrıları görülür. Yaşlı erkeklerin çoğu yaygın kemik ve vücut ağrıları sebebiyle çoğu zaman fizik tedavi bölümlerine başvurmaktadırlar. Bunların bazılarına yapılan tetkikler sonrası prostat kanser teşhisi konmaktadır. Bu sebeple özellikle 45-50 yaşlarından sonra ”check-up” yanında prostat yönünden de ”check-up” gereklidir.

Prostat ve mesane anatomik olarak, yani yaratılıştan birbirine bitişik organlardır. Prostat kanseri prostat kapsülü dışına çıkınca, yani ileri evre kabul edilen prostat kanserine dönüşünce, mesaneye açılan ve prostata çok yakın olan böbreklerden gelen idrar kanallarının ağzını tutabilmektedir. Bu da böbreklerin idrarı mesaneye rahat iletmesini önlemekte, neticede böbrek yetmezliğine kadar varan bir olaya sebebiyet verebilmektedir. Bu noktada şunu belirtmem gerekir ki deneyimlerim ileri evreli birçok prostat kanserlinin bize böbrek yetmezliği tablosuyla başvurduğunu göstermektedir.

İdrardan kan gelmesi, meniden kan gelmesi, idrar zorluğu, kasıklarda ağrı gibi belirtilerin hepsi sadece prostat kanserine özgü belirtiler olmayıp, mesane kanseri, mesane taşı, kansersiz prostat büyümesi, idrar yolları iltihabı, idrar yolu darlıkları gibi başka birçok hastalıkta görülebilen belirtilerdir.

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanserinin Sebepleri Nelerdir? başlıklı makalemizde prostat kanserinin gelişim sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.