Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Soğuk Havalarda Sık İdrara Çıkmanın Nedeni Nedir?

Soğuk Havalarda Sık İdrara Çıkmanın Nedeni Nedir?

SOĞUK HAVALARDA NEDEN SIK İDRARA ÇIKILIR?

Hastaların merak ettiği bir başka konu da ”soğuk havalarda sık idrara gitme ve bol miktarda idrar yapmanın ve idrar renginin açık olmasının” bir hastalık belirtisi olup olmadığıdır.

Bir erişkinde insan vücudu günlük ortalama 1.5-2 litre sıvı almaya ve günlük bu miktarda sıvı çıkarmaya göre programlanmıştır. Sıvı alımı su, çay-kahve, sıvı gıdalar ve yemek gibi yollarla olur. Sıvı çıkarma da en çok idrarla, sonra terleme, nefes ve büyük abdest yoluyla gerçekleşir. Ortamın ısısına veya mevsimlere göre bu sıvı atma yolları ve bu yollarla çıkarılan sıvı miktarı farklılık gösterir.

Sıcak havalarda terleme ile daha fazla sıvı atıldığından vücut idrarla atacağı sıvı miktarını kısar, kışa aylarına göre  daha az miktarda ve sıklıkta, rengi koyu sarımsı idrar çıkar. Kış aylarında terleme daha az olur, terleme ile daha az sıvı atılır. Bu durumda vücut terleme ile atamadığı sıvıyı idrarla atar, daha sık ve miktarı daha fazla idrar atılır, idrarın rengi de daha daha açık renktedir.

Soğuk havalarda idrar rengi neden daha açık olur?

İdrarın rengini ”kromogranin” denen bir madde verir. Fazla miktardaki idrarda da bu boya miktarı, az miktardaki idrara göre yetersiz olur ve idrar açık renkte görülür. Tersine az miktardaki idrarda da bu boya idrar miktarına göre fazla gelir ve idrar koyu sarımsı görülür. Bu durum hastalık belirtisi olmayıp vücudun normal, dengeli işleyişinin bir belirtisidir.

İdrar tıkanmaları neden daha çok kış aylarında görülür?

Prostat büyümesine bağlı idrar zorluğu olanlarda, idrarın tam tıkanması çoğu zaman kış aylarında olur. Bunun nedeni idrar miktarı artmıştır, mesane zaten kasılmakta zorlanmaktadır, idrar miktarı artınca daha da zorlanmakta, bir an kasılma gücünü kaybetmekte ve tıkanmaktır. Ayrıca soğuklarda prostattaki kanlanma da artmakta, bu da prostatın idrar kanalını tıkma derecesini arttırmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.