Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2024

Üroloji Nedir?

Üroloji Nedir?

ÜROLOJİ NEDİR?

Ürolojinin konusuna dahil olan organlar; yukarıdan aşağıya doğru düşünüldüğünde en üstte her iki böbreğin üst kısmına yapışık böbrek üstü bezleri (adrenal ya da sürrenal), sağda ve solda birer adet böbrek, böbrekler ile mesane arasında idrar iletimini sağlayan idrar kanalları (üreteler’ler), mesane (idrar torbası), mesaneden çıkan idrarın ortasından geçtiği sağda ve solda kestane görünümünde olan prostat lobları, prostata arkadan yapışık olan ve salgısını prostat kanalı ile birleşerek boşaltan ”Vezikula Seminalis” olarak adlandırılan cinsel salgı bezleri, prostat ortasından geçen idrarın penis içinden devamını sağlayan ”uretra” ismiyle anılan idrar kanalı, penis ve testislerdir.

Üroloji, bu organlar ile ilgili bazı hastalıkları, bunların bazı tıbbi ve cerrahi tedavileri ile ilgilenen bilim dalıdır. Günümüzde genellikle kullanılmamakla birlikte eskiden ürolojiye ”bevliye”, ”üroloji ilgilendiren hastalıklara ”bevliye hastalıkları”, üroloji uzmanı yerine de ”bevliye mütehhassısı” tabiri kullanılmaktaydı. Karın içi organları olan bağırsaklar, mide, karaciğer gibi organları saran bir karın zarı vardır, bu zara ”periton” denir. Yukarıda saydığımız ürolojik organlar periton denen zarla karın içi organlardan ayrılmıştır. Bu organlar, ”periton arkası organlar” olarak bilinirler. Böyle bir yapının olması, periton içi ya da periton dışı organlarda gelişen bir olayın diğer organ grubuna geçişini önlemeyi, koruyuculuğu sağlamaktadır. Ürolojik organlar arkadan güçlü sırt adeleleri  ile korunmuşlardır. Kadında ve erkekte böbreklerden mesane çıkışına kadar olan sistem aynıdır. Mesane çıkışından sonra erkekte idrar kanalı prostat içinden geçer ve sonra penis içinde devam eder. Kadında ise mesane çıkışından sonra idrar kanalı ortalama 4-5 cm devam eder ve sonlanır.

Üroonkoloji Nedir?

Üroonkoloji ise; üroloji bilim dalında böbrekler, mesane, prostat, testisler gibi ürolojik organların kanserleriyle ilgili bilime denir.

Bir sonraki yazımız olan Ürolojik Organlar Nelerdir? başlıklı makalemizde böbrek üstü bezleri (adrenal ya da sürrenal denen organlar), böbrekler, üreterler, mesane ve mesaneden sonraki idrar kanalı, testisler, penis ve prostat hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.